Lojëra në natyrë për mamin dhe bebin

Me Shtatorin duke afruar, koha jashtë po fillon të freskohet dhe të bëhet më e këndshme. Shfrytëzoni këto momente të mrekullueshme me zemrën tuaj të vogël dhe kaloni kohë në natyrë!
Lexoni më shumë

Si të pregatiteni për udhëtim me beben

Ju mund të befasoheni, por të udhëtoni me një bebe mund të jetë mjaftë qetë. Fëmijët nuk janë aq delikat siç mendojnë nganjëherë prindërit. Megjithatë është e rëndësishme të kontrolloni sa të përshtatshme janë vendet dhe akomodimi për beben tuaj. Rrini gati bebes sepse kjo është e re për të dhe mund të mos reagoj siç keni pritur ju. Besoni vetes, rrini qetë dhe pozitiv dhe ju dhe beba juaj do të kaloni shumë mirë! Nëse jeni gati për udhëtimin e juaj të parë – fillojmë paketimin!

Lexoni më shumë

Si ta përballoni nxehtësinë

Vera është këtu – ditët janë më të gjata dhe nxehtësia është më e fortë. Kjo nënkupton plot aktivitete jashtë shtëpisë me vogëlushët tuaj! Por kushtoni vëmendje motit që të gjeni mënyrë për tu freskuar. Më poshtë keni disa ide se si të mbani freskët vetën dhe fëmijët tuaj gjatë verës.
Lexoni më shumë

Dhëmbët e parë të bebes suaj

Me të vërtetë ju duket sikur beba ka lindur vetëm një javë më herët…dhe ju sapo keni zbuluar që vetëm sa kanë filluar ti dalin dhëmbët! Kjo është një kohë shumë emocionuese për çdo nënë por mund të jetë edhe e vështirë.
Lexoni më shumë

Forconi lidhjen nënë-baba-foshnje

Bebet fillojnë të krijojnë lidhje me nënat e veta derisa janë ende në stomak. Në momentin që lindin, baballarët fillojnë të kenë një rol të rëndësishëm në jetën e tyre. Është e rëndësishme për beben të krijoj lidhje të fortë me të dy prindërit – poashtu edhe per juve. Koha e kaluar bashkë është shumë e çmuar.
Lexoni më shumë

Rrini fit përderisa kaloni kohë të mirë me të vegjëlit tuaj

Shumica e nënave do të pajtoheshin që një bebe të merr gati tërë kohën dhe vëmendjen, nëse jo krejt. Kjo nuk do të thotë që ju nuk duhet ti kushtoni vëmendje shëndetit, tonit dhe mirëqenies suaj. Shikoni këto ushtrime interesante që ndihmojnë në uljen e stresit dhe që ju lejojnë të kaloni kohë mami-dhe-unë me beben në të njejtën kohë.
Lexoni më shumë

Çka po mundohet të thotë beba?

Askush nuk i kupton vogëlushët tuaj më mirë se ju, kështu që besoni vetës dhe gjithçka do të shkojë mirë. Këtu janë disa udhëzime për mendjen tuaj.
Lexoni më shumë

Muajt e parë të bebes: Një udhëzues për nënat e reja

Njeriu i vogël i juaj ka ardhur! Duke i mbajtur ata, ju mund të mendoni se sa e mahnitshme është që ata janë kaq të vegjël, megjithatë kanë shumë rëndësi për ty… të jesh një nënë për herë të parë mund të jetë sfidë në fillim, por pa dyshim – pakoja e vogël e juaj e gëzimit ja vlen. Ja çfarë duhet të prisni gjatë muajve të parë.
Lexoni më shumë

FAKTE BEFASUESE PËR BINJAKËT

A janë binjakët dyfish telashe? Ndoshta, por ne mendojmë se lidhja që krijojnë me njëri tjetrin është e bukur. Sa mendoni se dini rreth binjakëve? Vazhdoni të lexoni dhe do e merrni vesh.
Lexoni më shumë

SI TË VESHNI BEBEN TUAJ PËR ÇDO MOT

Të blesh veshëmbathje për fëmijët tuaj është një ndër gëzimet më të mëdha për një nënë . Ato janë thjeshtë, shumë të lezeçme! Natyrisht, lezeti nuk është arsyeja e vetme të blesh një palë pantollona apo një këmishë, ato duhet të jenë kualitative dhe duhet ta mbajnë beben të ngrohtë apo të freskët, varësisht nga sezona. Ne kemi zbuluar se vjeshta (pranvera poashtu) është më e komplikuara për ne, të rriturit! Ju dilni jashtë, është me diell – pak minuta më vonë, ju po ngrini. Pra, si mund ta dini nëse beba juaj po ndihet rehat dhe e ngrohtë?
Lexoni më shumë