Игри во природа за мајка и бебе*

Септември се наближува, а времето надвор ќе станува се поладно и попријатно. Искористете ги предностите на ова прекрасно време и поминете што повеќе време надвор заедно со вашето малечко!
Прочитај повеќе

Како да се припремите за патување со бебе

Можеби ќе бидете изненадени, но патувањето со бебе може да биде прилично релаксирачко. Доенчињата не се до таа мера фрагилни како што родителите замислуваат дека се. Секако, важно е да проверите дали и колку се baby-friendly дестинацијата и сместувањето кое сте го одбрале. Имајте во предвид дека патувањето е сосема нов свет за вашето бебе и дека неговите реакции можеби нема да бидат какви што вие очекувате. Верувајте во себе, останете смирени и позитивни и вие и вашето бебе ќе бидете одлично! Па ако сте подготвени за вашето прво заедничко патување – ајде да почнеме со пакување!
Прочитај повеќе

Како да се справите со топлината

Летото ни пристигна – деновите се подолги, а температурите стануваат се повисоки. Тоа значи дека на располагање имаме еден куп ативности на отворено кои можеме да ги практикуваме со нашето малечко! Но внимавајте на временските услови и секогаш бидете во близина на ладовина. Во прилог се неколку корисни идеи за тоа како да го заштитите вашето бебе од високите температури.

Прочитај повеќе

Првите запчиња на вашето бебе

Чувството е како вашето бебе да беше родено минатата недела… но самошто откривте дека веќе му растат запчиња! Ова е возбудлив, но истовремено и тежок период за секоја мајка.
Прочитај повеќе

Зајакнете ја мајка-татко-бебе поврзаноста

Бебињата започнуваат да развиваат поврзаност со нивната мајка додека се сеуште во нејзиниот стомак. Но откако ќе се родат, татковците започнуваат со важната улога во нивниот живот. Важно е за бебето да развие силна поврзаност со двајцата родители – а тоа е воедно многу важно и за вас. Времето поминато заедно е драгоцено.
Прочитај повеќе

Останете во форма додека поминувате време со вашето малечко

Повеќето мајки ќе се согласат дека бебето го завзема најголемиот дел, а некогаш и целото ваше  внимание и време. Тоа не значи дека треба да го запоставите вашето здравје, линија и енергија. Проверети ги овие одлични вежби кои помагаат во елиминирањето на стресот и ви дозволуваат да си поминете време со себе истовремено вклучувајќи го и вашето бебе.
Прочитај повеќе

Што се обидува да ни каже бебето?

Никој не го разбира вашето малечко подобро од вас затоа верувајте си себеси и се ќе биде во совршен ред. Во прилог имаме неколку насоки во кои би можеле да размислувате.
Прочитај повеќе

Првите месеци на бебето: Водич за нови мајки

Вашето малечко човече конечно пристигна! Додека го држите во прегратка сигурно си замислувате колку е неверојатно дека е толку минијатурно, а толку многу ви значи…. Да се биде мајка за прв пат е голем предизвик на почетокот, но нема сомневања – вашето малечко топче среќа е највредното нешто. Еве што може да очекувате во првите месеци.
Прочитај повеќе

ИЗНЕНАДУВАЧКИ ФАКТИ ЗА БЛИЗНАЦИТЕ

Дали близнаци значат двојна неволја? Можеби, но поврзаноста која ја остваруваат еден со друг е неверојатна. Колку мислите дека знаете за близнаците? Продолжете да читате за да дознаете.
Прочитај повеќе

КАКО ДА ГО ОБЛЕЧЕТЕ ВАШЕТО БЕБЕ ЗА СИТЕ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ

Купувањето облека за бебиња претставува едно од најголемите задоволства за мајките. Тие се толку слатки! Секако, тоа не е единствената причина за да се купи кошулче или панталончиња, мора да бидат изработени од квалитетни материјали за да го стоплат бебето или пак да не го потат, во зависност од сезоната. Откривме дека есента (и пролетта) се најтешки, дури и за возрасните! Излегуваш на прошетка, сончево е – и веќе во следниот момент, се смрзнуваш. Како да знаете дали вашето бебе се чувствува убаво и топло?
Прочитај повеќе