Игри во природа за мајка и бебе*

Септември се наближува, а времето надвор ќе станува се поладно и попријатно. Искористете ги предностите на ова прекрасно време и поминете што повеќе време надвор заедно со вашето малечко!

Како да се припремите за патување со бебе

Можеби ќе бидете изненадени, но патувањето со бебе може да биде прилично релаксирачко. Доенчињата не се до таа мера фрагилни како што родителите замислуваат дека се. Секако, важно е да проверите дали и колку се baby-friendly дестинацијата и сместувањето кое сте го одбрале. Имајте во предвид дека патувањето е сосема нов свет за вашето бебе […]

Како да се справите со топлината

Летото ни пристигна – деновите се подолги, а температурите стануваат се повисоки. Тоа значи дека на располагање имаме еден куп ативности на отворено кои можеме да ги практикуваме со нашето малечко! Но внимавајте на временските услови и секогаш бидете во близина на ладовина. Во прилог се неколку корисни идеи за тоа како да го заштитите […]

Првите запчиња на вашето бебе

Чувството е како вашето бебе да беше родено минатата недела… но самошто откривте дека веќе му растат запчиња! Ова е возбудлив, но истовремено и тежок период за секоја мајка.

Зајакнете ја мајка-татко-бебе поврзаноста

Бебињата започнуваат да развиваат поврзаност со нивната мајка додека се сеуште во нејзиниот стомак. Но откако ќе се родат, татковците започнуваат со важната улога во нивниот живот. Важно е за бебето да развие силна поврзаност со двајцата родители – а тоа е воедно многу важно и за вас. Времето поминато заедно е драгоцено.

Останете во форма додека поминувате време со вашето малечко

Повеќето мајки ќе се согласат дека бебето го завзема најголемиот дел, а некогаш и целото ваше  внимание и време. Тоа не значи дека треба да го запоставите вашето здравје, линија и енергија. Проверети ги овие одлични вежби кои помагаат во елиминирањето на стресот и ви дозволуваат да си поминете време со себе истовремено вклучувајќи го […]

Што се обидува да ни каже бебето?

Никој не го разбира вашето малечко подобро од вас затоа верувајте си себеси и се ќе биде во совршен ред. Во прилог имаме неколку насоки во кои би можеле да размислувате.

Првите месеци на бебето: Водич за нови мајки

Вашето малечко човече конечно пристигна! Додека го држите во прегратка сигурно си замислувате колку е неверојатно дека е толку минијатурно, а толку многу ви значи…. Да се биде мајка за прв пат е голем предизвик на почетокот, но нема сомневања – вашето малечко топче среќа е највредното нешто. Еве што може да очекувате во првите […]

ИЗНЕНАДУВАЧКИ ФАКТИ ЗА БЛИЗНАЦИТЕ

Дали близнаци значат двојна неволја? Можеби, но поврзаноста која ја остваруваат еден со друг е неверојатна. Колку мислите дека знаете за близнаците? Продолжете да читате за да дознаете.

КАКО ДА ГО ОБЛЕЧЕТЕ ВАШЕТО БЕБЕ ЗА СИТЕ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ

Купувањето облека за бебиња претставува едно од најголемите задоволства за мајките. Тие се толку слатки! Секако, тоа не е единствената причина за да се купи кошулче или панталончиња, мора да бидат изработени од квалитетни материјали за да го стоплат бебето или пак да не го потат, во зависност од сезоната. Откривме дека есента (и пролетта) […]

КАКО ДА СЕ ПОДГОТВИТЕ ЗА ПОРОДУВАЊЕ

Девет месеци поминуваат изненадувачки брзо. Најдобро е да бидете подготвени кога ќе дојде време да се запознаете со вашето бебенце, затоа имаме неколку совети како да започнете со планирањето.

Како да се подготвите за првиот ден во градинка

  Дојде и тоа време? Знаеме колку е важен овој момент за вас – вашето дете тргнува во градинка! Исто така знаеме дека никогаш нема да бидете сосема подготвени да го напуштат “домашното гнездо”. Понекогаш е тешко да се прилагодиме на почетоците. Затоа составивме неколку идеи кои можеби ќе ви го олеснат процесот на вас […]

СОВЕТИ ЗА ВАШЕТО ПРВО ЛЕТУВАЊЕ НА ПЛАЖА СО БЕБЕ

Секогаш има прв пат за се. И најчесто звучи застрашувачки кога се работи за нашите деца. Имате еден тон прашања во вашата глава. Затоа ние во Pufies подготвивме неколку совети за вашето прво патување на плажа со вашето малечко. Се надеваме дека ќе ви биде забавно! 1. Најважно: што треба да знаеме за заштита од сонце? […]

Лето со бебе

Што да правите со вашите малечки во текот на топлите летни денови Лето е и животот со бебе не е така лесен, но е дефинитивно интересен! Сега е вашата шанса да ги изнесете вашите малечки и да им покажете колку е животот разнолик и богат. Тоа е исто така шанса за вас да ѕирнете во […]

Благодетите од читањето на бебе

Која содржина новороденчињата ја впиваат од книгите? Повеќето од вас, Pufies мамички, се согласија дека е корисно да се чита на бебе. И тоа е точно. Всушност постои значително голем број на резултати од истражувања спроведени на темава и листата на позитивни ефекти за вашето бебе постојано се зголемува. Еве неколку добри причини зошто да […]

Велигден за малечките

Pufies совети за празниците Никогаш не е прерано за да се научи вредноста на поминување квалитетно време со семејството. А секој празник е одлична можност за да го научите вашето бебенце на овие вредности. Шансите дека вашето малечко ќе меморира некој специфичен податок се многу мали, но

Забавувај се како бебе

Дружење уште од првите денови Повеќето од вас, Pufies мајки, споделивте со нас дека е добро за бебето да слуша музика. Некои од вас дури го оценија слушањето музика како одличен метод за градење на силна психа. Ќе посветиме уште една статија на оваа тематика, но овој пат ќе ви покажеме како

Бејби, надвор е смрзнувачка

Кога зимата ни е на прагот, секогаш си го поставуваме истото прашање “дали морам да излезам надвор или не?”. Ве прашавме Вас, Pufies мамички, за да видиме кој ќе биде најчестиот одговор. Некои од одговорите беа позитивни “Свежиот воздух, иако ладен, е здрав во одреден количини”. Тоа би можело да биде “Сосема на кратко,

Првиот Божиќ на моето бебе

Од сите празници кои ги прославуваме во текот на годината, Божиќ е најидеален за прославување во кругот на семејството заедно со нашите најблиски. Новиот член на семејството најчесто не ја разбира сета таа збрка околу празниците, но сигурно е фасциниран од светилките и блескавите играчки на Божиќното дрвце. Сепак, првиот Бадник може да биде многу […]

Мамичке, ајде да си играме!

Со доаѓањето на зимата поголем дел од времето го поминуваме дома. Но, нашите деца секогаш сакаат да имаат некаква занимација. Еве неколку начини како да се забавувате дома.

Што претставува Movember?

Сигурно до сега сте слушнале за Movember – бркастиот ноевмри, непрофитабилен проект кој има за цел собирање на средства за лечење на ракот, така што мажите цел ноември би ги пуштале брковите кои на крајот на месецот ќе ги избричат на бркаста журка. Фактот дека Movember стана меѓународен феномен е еднакво на спектакуларен кога ќе […]