Lojëra në natyrë për mamin dhe bebin

Me Shtatorin duke afruar, koha jashtë po fillon të freskohet dhe të bëhet më e këndshme. Shfrytëzoni këto momente të mrekullueshme me zemrën tuaj të vogël dhe kaloni kohë në natyrë!

Si të pregatiteni për udhëtim me beben

Ju mund të befasoheni, por të udhëtoni me një bebe mund të jetë mjaftë qetë. Fëmijët nuk janë aq delikat siç mendojnë nganjëherë prindërit. Megjithatë është e rëndësishme të kontrolloni sa të përshtatshme janë vendet dhe akomodimi për beben tuaj. Rrini gati bebes sepse kjo është e re për të dhe mund të mos reagoj […]

Si ta përballoni nxehtësinë

Vera është këtu – ditët janë më të gjata dhe nxehtësia është më e fortë. Kjo nënkupton plot aktivitete jashtë shtëpisë me vogëlushët tuaj! Por kushtoni vëmendje motit që të gjeni mënyrë për tu freskuar. Më poshtë keni disa ide se si të mbani freskët vetën dhe fëmijët tuaj gjatë verës.

Dhëmbët e parë të bebes suaj

Me të vërtetë ju duket sikur beba ka lindur vetëm një javë më herët…dhe ju sapo keni zbuluar që vetëm sa kanë filluar ti dalin dhëmbët! Kjo është një kohë shumë emocionuese për çdo nënë por mund të jetë edhe e vështirë.

Forconi lidhjen nënë-baba-foshnje

Bebet fillojnë të krijojnë lidhje me nënat e veta derisa janë ende në stomak. Në momentin që lindin, baballarët fillojnë të kenë një rol të rëndësishëm në jetën e tyre. Është e rëndësishme për beben të krijoj lidhje të fortë me të dy prindërit – poashtu edhe per juve. Koha e kaluar bashkë është shumë […]

Rrini fit përderisa kaloni kohë të mirë me të vegjëlit tuaj

Shumica e nënave do të pajtoheshin që një bebe të merr gati tërë kohën dhe vëmendjen, nëse jo krejt. Kjo nuk do të thotë që ju nuk duhet ti kushtoni vëmendje shëndetit, tonit dhe mirëqenies suaj. Shikoni këto ushtrime interesante që ndihmojnë në uljen e stresit dhe që ju lejojnë të kaloni kohë mami-dhe-unë me […]

Çka po mundohet të thotë beba?

Askush nuk i kupton vogëlushët tuaj më mirë se ju, kështu që besoni vetës dhe gjithçka do të shkojë mirë. Këtu janë disa udhëzime për mendjen tuaj.

Muajt e parë të bebes: Një udhëzues për nënat e reja

Njeriu i vogël i juaj ka ardhur! Duke i mbajtur ata, ju mund të mendoni se sa e mahnitshme është që ata janë kaq të vegjël, megjithatë kanë shumë rëndësi për ty… të jesh një nënë për herë të parë mund të jetë sfidë në fillim, por pa dyshim – pakoja e vogël e juaj […]

FAKTE BEFASUESE PËR BINJAKËT

A janë binjakët dyfish telashe? Ndoshta, por ne mendojmë se lidhja që krijojnë me njëri tjetrin është e bukur. Sa mendoni se dini rreth binjakëve? Vazhdoni të lexoni dhe do e merrni vesh.

SI TË VESHNI BEBEN TUAJ PËR ÇDO MOT

Të blesh veshëmbathje për fëmijët tuaj është një ndër gëzimet më të mëdha për një nënë . Ato janë thjeshtë, shumë të lezeçme! Natyrisht, lezeti nuk është arsyeja e vetme të blesh një palë pantollona apo një këmishë, ato duhet të jenë kualitative dhe duhet ta mbajnë beben të ngrohtë apo të freskët, varësisht nga […]

SI TË PREGATITENI PËR LINDJE

Nëntë muaj kalojnë goxha shpejtë. Më mirë është të jeni e pregatitur kur takoheni për herë të parë me të porsalindurin tuaj, kështu që, i kemi disa këshilla për ju.

Si të pregatiteni për ditën e parë në çerdhe

  Erdhi koha, ëh? E dijmë se sa e rëndësishme është kjo për ju – dita e parë në çerdhe për fëmijun tuaj! Poashtu e dijmë se nuk ndiheni plotësisht të sigurtë ta lini jashtë “folesë familjare”. Ndonjëherë është vështirë të adaptoheni në fillim, e dijmë këtë. Për këtë arsye, kemi pregatitur disa ide që […]

Këshilla për ditën e parë në plazh me beben tuaj

Për gjithçka, ka një herë të parë. Dhe zakonisht është e frikshme kur ka të bëjë me fëmijët tanë. Keni lloj lloj pyetjesh në kokë. Për këtë, ne tek Pufies kemi përgatitur disa këshilla për ditën e parë në plazh me fëmijët tuaj. Shpresojmë se do të kënaqeni! 1. Gjëja e parë: çka duhet të di […]

Vera me beben

Aktivitete me beben tuaj gjatë ditëve të nxehta të Verës Ka ardhur vera dhe jeta është, e po, jo taman e lehtë me një bebe, por është definitivisht interesante! Tani është shansi juaj ti merrni fëmijët tuaj me veti jashtë dhe ti’a tregoni se sa e pasur dhe gjerë është jeta. Poashtu është një mundësi […]

Përfitimet e bebes kur i lexoni

Çka kuptojnë bebet e porsalindura nga librat? Shumica nga ju, nëna Pufies, keni rënë dakord se është mirë t’i lexosh një fëmije. Dhe kështu është. Në fakt, ekziston një sasi e konsiderueshme e hulumtimeve rreth temës dhe lista e efekteve pozitive për beben tuaj është e gjatë. Këtu janë disa arsye të mira për të […]

Pashkët për të vegjëlit

Këshilla Pufies për festa Nuk është kurrë herët të kuptosh vlerën kohës që kalon me familjen tuaj. Dhe çdo rast feste është një mënyrë e mirë që të ia mësoni këtë bebes tuaj.  Gjasat për të mbajtur mend detajet janë shumë të vogla, por

Festo si një bebe

Shoqërohu që nga ditët e para   Shumica prej juve nëna Pufies, keni thënë se është mirë për beben të dëgjoj muzikë. Disa prej juve madje keni thënë se është metodë e mirë për ndërtimin e një psikike të fortë. Ne do e dedikojmë një artikull tjetër për këtë, por për tani, ne do ju […]

Bebi, bën ftohtë jashtë

Kur dimri është para derës së shtepisë, ne bëjmë gjithmonë pyetjen e njejtë “a do dalim sot jashtë apo jo?” Ne jy pyetem juve, nëna Pufies, që të shohim se cila do të ishte pergjigjja më e zakonshme. Disa nga ju thatë se “Ajri i pastër edhe pse i ftohtë është i shëndetshëm deri diku…”. […]

Krishtlindjet e para të bebes sime

Krishtlindjet janë një festë e orientuar drejt familjes dhe një rast i mrekullueshëm për tu bashkkuar dhe festuar me familjarë dhe të afërm. Anëtari i ri i familjes zakonisht nuk e kupton të gjithë zhurmën dhe më shumë habitet me dritat dhe dekorimet në pishë. Prapë, krishtlindjet mund të jenë shumë të veçanta për beben

Eja të luajmë, mami!

Tani që Dimrin e kemi tek dera e shtëpisë, ne kemi tendenca për të shpenzuar më shumë kohë brenda shtëpisë. Por fëmijët e vegjël gjithmonë kanë qeftë dalin jashtë në këtë kohë! Më poshtë i keni disa ideja që ti mbani të zënë në shtëpi.

Çka është Movember?

Ndoshta keni dëgjuar për Movember, projekti jo-fitimprurës që mbledh para për kancerin duke i kërkuar mashkujve që të rrisin musteqet për 30 ditë, dhe pastaj duke e rruar të gjithën në një parti musteqeje. Fakti që Movember është tani një fenomen ndërkombëtar nuk është diçka e pazakontë fare, duke e marrë parasysh historinë e këtij […]